heykeltıraş

Kategori: Akademi | 0

Heykeltıraş kime denir?

Heykeltıraş, uzun yıllar çıraklık dönemi geçirmiş, birçok farklı malzemeyi kullanma becerisi olan, üstün yaratıcı yeteneği ve tasarım gücü olan, nesnelerin uzay (mekan) ilişiğini çözebilen, makro – mikro ilişiğini bütünleyen, el-parmak ve görsel zekasının fazlasıyla geliştiği, amatör veya profesyonel ruhla mesleklerini icra eden kimselere denir.

Heykeltıraşlar genel olarak entellektüel ve muhalif kişilerdir. Doğayı ve canlıları çok sevip, topluma ve bireylere faydalı kimselerdir.

Heykeltıraşların kullandığı malzemeler nelerdir?

Heykeltıraşın kullanığı malzemeler sınırlı ve sayılabilir durumda değildir. Örneğin; portakal kabuğu, yumurtanın akı veya bir zeytinin çekirdeği onun heykeli için bir malzeme olabilir.

Ancak genel olarak tercih edilenleri sıralayacak olursak;

Dıştan içe dediğimiz yöntem (yontma) malzemeleri olarak;

Taş, ağaç, buz, yutong vb malzemeler sıralayabiliriz.

İçten dışa dediğimiz yöntem (modelaj) ise; Toprak (kil) , metal, alçı vb malzemelerdir.

Bu malzemeler en çok kullanılan toprak (kil) dir. Çamurla verilen şeklin, önce alçı ile kalıbı alınır daha sonra alçı kalıbın içerine döküm yapılır. Bu döküm malzemeleri ise daha çok, bronz ve polyesterden oluşur. Eğer birden fazla eser aynı kalıptan çıkartılmak isteniliyorsa rtv2 kalıp silikonu uygulanıp, aynı kalıptan defalarca döküm yapılır.

Heykeltıraşın çalışma yöntemi nasıldır?

Heykeltıraş bir esere başlamadan önce, örneğin bir at heykeli için;

öncelikle atların anatomik yapısını inceler, eskiz çizimler yapar. Eserin sergileneceği alana göre ebatını belirler ve bu ebata göre gerek duyarsa maket çalışmasını ölçeklendirerek yapar. Eserin aslı için demir konstrüksiyon oluşturup modeli oluşturmaya başlar. modeli bitirir. kalıbını alır ve daha sonra kalıba dökmünü yapar. dökümden çıkan eserin pürüzlerini giderir ve boyama (renk) aşamasına geçer. Eseri tamamlar.

Heykeltıraşın Bir günü nasıl geçer?

Heykeltıraşlar genel olarak biraz geç mesaiye başlarlar bu saat 11.00- 12.00 leri bulabilir. Bunun sebebi ise, kafa ve beden yorgunlukları hayli fazla olup, gecenin çok geç saatlerine kadar çalışma isteklerinin olmasındandır. Heykeltıraşın atölyesi genel olarak dağınık ve toz- toprak olur. sessiz bir ortamda kısık bir müzikle, genel olarak yalnız çalışırlar. Bazı eserler üzerinde fikir alışverişinde bulunabileceği sanatçı dostlarını atölyesine davet eder fikir alışverişinde bulunurlar. Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tüketirler. Uzun süreler yemek yemeyi ertelerler. Akşam mesaisine kalırlarsa -ki mutlaka kalırlar o zaman dilimlerinde de, bira, şarap ve rakı içmeyi severler. Heykeltıraşın tatili yok denilecek kadar azdır. Bir gününü değil, ömrünü heykel yapmakla geçirir.

Heykeltıraş Atölyesi nasıl olur?

Bir Heykeltıraşın atölyesinde mutlaka çok iyi bir aydınlatma olmalıdır. Uzun büyük masalar zaruridir. Atölye içerisinde büyük boşluklar, büyük bir heykel yapımı için ayrılır.  Ebeşuar kalemleri sayısız olur. Elektrikli ve elektriksiz el aletleri, kaynak makinası gibi temel demirbaşları vardır. Taş yontmak için elmas uçları, ahşap yontmak için iskarpela aletleri bulunur. Atölyesinde bir çiçek ve evcil hayvan genel olarak bulunur.

Heykel Siparişi vermek için bizimle iletişime geçiniz.

Yorumlar kapalıdır.