Süngerciler Sergisi

Kategori: Süngerciler | 0

Süngerci Resimlerim ilk Bodrum Sünger Pizza’da sergilendi.  Trio Deniz Araçları kurucu başkanı sayın, Murat Bekiroğlu ‘nun dikkatini çekerek İstanbul  Boat Show fuarında sergilendi. Şuan kalan eserlerim atölyemde sergilenmektedir. (Ziyaret açıktır.)

Süngerciler

Hasan Cingiz resimlerinde, günümüzün kaybolan mesleklerinden biri olan süngerciliği işliyor. Bunu yaparken katı bir üslup değil, gündelik hayatın sorunlarını ti’ye alan neşeli bir üslup kullanıyor. Belli  zaman dilimlerini imleyen süngercilik ile her hangi bir zamana ait olmayan biçimlerin buluşması gibi görünen resimler gerçekte, bugüne işaret eden bir kapı açıyor.  O kapıdan geçmemeleri gereken süngerciler ise az önce kapıyı kullanmış. Bilmedikleri bir zamanda ve biraz şaşkınlar. Biri elindeki bıçakla bir ahtapotu parçalamak üzere hamle yapıyor, diğeri ise denizin dibinde bulduğu  dümene yaslanmış düşünüyor. Bir diğeri umutsuzluğa kapılmış; üzerinde kıyafeti olduğu halde kendini denize atmaya hazırlanıyor, üstelik bir intihar karesinde! Oldukça fantastik. 
Hasan Cingiz, resimlerinde herhangi bir yanılsama yaratarak boyut arayışına girmek yerine, resmi olduğu gibi bırakıyor. İki boyutlu tuvaller, bilinçaltından bazı biçimlerin de dökülme yeri. O yüzden oldukça bireysel semboller, tuvallerde dekoratif bir role bürünüyor. Cingiz, biçimlerin kusursuzluğu ile zaman harcamak yerine, yaşamın ne kadar absürt olabileceğini gözler önüne seriyor. Yeterince karmaşıklaşan yaşama karşı, sadelik silahını kullanıyor. Biçimleri ise izleyicinin dünyasında dönüşmeye hazır ve oldukça esnek.

Uzm. Sanat Tarihçi
Göknur Gürcan

 

Sponge Divers

Hasan Cingiz is treating one of the disappearing professions, sponge fishing in his works. He’s using a cheerful style that pokes fun at the daily life problems instead of using a strict style. The paintings that look like the meeting of sponge fishing, which signifies a certain period of time, and the forms, which don’t belong in a certain period of time opens a door offering an insight into today.  Sponge divers who shouldn’t have gone through that door have just used that door. They are at a time they don’t know, and they’re a bit surprised. One of them is making a move to pull an octopus to pieces, the other one laid back on a wheel under the sea, thinking. The other one sank into despair; he’s ready to jump into the sea with his clothes on, besides he’s in a suicide scene! Quite fantastic.
 Hasan Cingiz just leaves his paintings as they are instead of being in quest of dimensions using illusions. Two dimensional canvases are the places where some forms are spilled from the subconscious. So, the individual symbols play a decorative role in canvases. Cingiz demonstrates how absurd life could be rather than wasting time with perfection of forms. He uses the weapon of simplicity against life that gets more complicated each passing day. His forms are ready to transform in the audience world, and they’re quite flexible.

Specialist Art Historian
Göknur Gürcan

 

Yorumlar kapalıdır.